o MNIE

Nazywam się Aleksandra Dyśko-Sieraj. W 2018 zdobyłam certyfikat Professional Scrum Product Owner i rozpoczęłam pracę w tej roli, w organizacji, która postawiła na zwinną transformację. Pracowałam z różnymi zespołami, w różnych konfiguracjach, również w modelu skalowania Scrum@Scale. Tworzę produkty softwarowe.

Prywatnie żona i mama dwójki dzieci. Całe życie jestem związana ze sportem. W dzieciństwie trenowałam gimnastykę artystyczną. Później zaprzyjaźniłam się ze z dyskami, trenując Ultimate frisbee i Disc Golfem.

dlaczego powstał blog?

Ramy postępowania Scrum są w teorii proste – zaledwie 14 stron w angielskiej wersji Scrum Guida. W praktyce okazuje się on jednak dużo trudniejszy.

Różne wyzwania, które napotkałam pracując jako Product Owner skłoniły mnie do rozmyślań o tym, jak do pewnych spraw podchodzą inni. Rozwiązania nie są podane na tacy, gdyż w złożonych i szybko zmieniających się środowiskach, w których stosuje się Scruma, wiele zależy od produktu, który się tworzy; firmy w której się pracuje; umocowania do podejmowania decyzji, które posiada się jako PO i wiele innych.

Natomiast szukając rozwiązań okazuje się, że większość materiałów dostępnych pod hasłem „Scrum” to rzeczy tworzone przez i dla Scrum Masterów (nie jest to dziwne, biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie oni są odpowiedzialni za to, aby Scrum był stosowany zgodnie z zasadami).

Scrum zaimplementowany prawidłowo – z poszanowaniem jego fundamentów, wartości oraz zasad, może przynosić naprawdę wspaniałe rezultaty. Moje pozytywne doświadczania w pracy jako Właściciela Produktu, skłoniły mnie do poszerzania swojej wiedzy i dzielenia się nią. I tak właśnie zdecydowałam się na tworzenie tego bloga.

W zakres moich zainteresowań wchodzą między innymi:

– Scrum i jego skalowanie w praktyce – jak dobrze pełnić rolę Właściciela Produktu;

– Zwinne zarządzanie produktem, bazujące na danych (m.in. Evidance-Based Management).

MóJ cel

Rozpoczęłam swoją przygodę z blogowaniem z potrzeby poszerzania własnej wiedzy. Czytam, zdobywam wiedzę i dzielę się nią z innymi. Piszę o swoich doświadczeniach – może i one będą ciekawe i pomocne dla innych.

Mam nadzieję, że dzięki tworzeniu tego miejsca uda mi się poznać innych Product Ownerów i wielbicieli metod zwinnych. Pragnę stworzyć miejsce wartościowych dyskusji, gdzie będziemy mogli wymieniać się swoimi doświadczeniami i wzajemnie inspirować.

success, strategy, business-2081167.jpg